ما همینایی ها بنا بر اقتضای کسب و کارمان مدام در حال جستجو و بررسی صنعت عظیم دست دوم فروشی در دنیا هستیم. در این بین گاهی با ایده هایی برخورد می کنیم که واقعا سر حالمان می آورد. دوست دارم هر از گاهی این ایده ها را با شما هم به اشتراک بگذارم به این امید که روزی در کشور خودمان هم اینگونه کسب و کارها ایجاد شوند.

 امروز می خواهیم در مورد ایده ی یک سایت برای شما بنویسیم. سایت bookmooch به درد کسانی میخورد که دوست دارند کتاب هایی که خوانده اند را به فرد دیگری بدهند و در عوض کتاب جدیدی برای خواندن دریافت کنند.

یکی از معانی کلمه ی mooch در زبان انگلیسی این است: به دست آوردن چیزی بدون پرداخت پول برای آن یا قرض گرفتن چیزی بدون اینکه قصد پس دادن آن را داشته باشیم.

ساز و کار این سایت این گونه است که هربار فردی کتابی را که در سایت وارد کرده و متقاضی برای آن پیدا شده را برای کسی ارسال کند امتیازی دریافت می کند که با آن امتیاز می تواند درخواست کتاب دیگری را بدهد. مسلما وقتی کتاب خوانده شد میتواند برای همیشه نگهداری شود یا دوباره وارد سایت شده و به کس دیگری داده شود. تنها هزینه ای که در این بین پرداخت می شود، هزینه ی پست کتاب است که توسط فرستنده پرداخت می شود و اگر این ارسال، به خارج از کشور باشد به دلیل هزینه ی ارسال بیشتر، امتیاز بالاتری هم دریافت خواهد کرد. همیشه نسبت تعداد کتابهای ارسالی به کتابهای دریافتی، بدون توجه به امتیازات افراد، حداقل باید ۲ به ۱ باشد.

کاربران bookmooch حتی می توانند امتیازاتشان را به خیریه هایی اهدا کنند که این سایت با آنها تعامل دارد. مثلا می توانند امتیاز خود را به کودکانی بدهند که در بیمارستان کودکان بستری اند تا کتاب ها به صورت رایگان به دست آنها برسد.

bookmooch هم مانند سایت ebay سیستم امتیازدهی دارد که هرکس امتیاز بالاتری داشته باشد هنگامی که به کتابی نیاز دارد افراد بیشتری حاضر به کمک به او هستند.

این سایت از چه طریقی درآمد دارد؟ در صفحه ی مربوط به هرکتاب لینکی از سایت آمازون وجود دارد. اگر فردی این لینک را دنبال کند و به جای اینکه کتاب را از bookmooch  مجانی دریافت کند،از آمازون خریداری نماید، آمازون مبلغی به bookmooch پرداخت می کند.

bookmooch کتاب ها را در چرخه ی حیات نگاه میدارد و با پیدا کردن خواننده های بیشتر برای آنها مانع از دورانداخته شدن و از بین رفتنشان می شود.شاید همه نتوانند همه ی کتایهایشان را نگهداری کنند و دوست داشته باشند کتابهای عزیزشان در خانه ی فرد دیگری جای خوبی داشته باشند.این افراد قطعا از استفاده از این گونه سایت ها لذت خواهند برد.