دمیان شاهکار بی چون و چرای هرمان هسه است. کتاب در   مورد جوانی متفاوت است که مشکلی در کودکی او را با   دوستی به نام دمیان آشنا می کند که بعدتر ها از او به عنوان   رهبر و پشتیبان از او یاد می کند. سینکلر (قهرمان داستان) از   آن جوانانی است که مثل اکثر ما از جامعه و مدرسه و بقیه   مردم   ناراضی است. او به خاطر همین تفاوت در رویاهای خود   غرق می شود و از طریق همین رویاپردازی ها به خودشناسی   می رسد. 

هرمان هسه ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی - سوییسی و   برندهٔ جایزه نوبل سال ۱۹۳۲ در ادبیات. وی در (۲ ژوئیه ۱۸۷۷   میلادی) در شهر کالو (Calw) واقع در استان بادن-وورتمبرگ  زاده   شد. رضا نجفی در کتاب شناختی از هرمان هسه می گوید: «هسه از هنگام تولد در کالو و نزدیک جنگل سیاه تا هنگام مرگ در مونتانیولا در کنار دریاچه لوگانو، هرگز از طبیعت جدا نبود و تاثیر طبیعت را نمی باید در آثار هسه دست کم گرفت.» به گفته این منتقد، شباهت و همانندی جغرافیایی و طبیعت سوییس با ناحیه شواب (زادگاه هسه) در آلمان او را به پدیده مرزهای سیاسی بی اعتقاد ساخت و به مخالفت با ناسیونالیسم آلمانی برانگیخت. طبیعت آشنای سوییس مهاجرت را برای او ممکن کرد و با انزوا گزیدن در طبیعت آفرینش ادبی هسه به ثمر رسید.

هرمان هسه به خاطر قدرت استعداد نویسندگی و شکوفائی اندیشه و شجاعت ژرف در بیان اندیشه‌های انسان‌مداری و سبک عالی نگارش، به دریافت جایزه نوبل نایل شد.

هرمان هسه در آثارش مبارزه جاودانه روح و زندگی را ترسیم نموده و با نگرشی هنرمندانه به دنبال ایحاد تعادل بین این دو پدیده قلم فرسوده‌ است.

منبع: ویکی پدیا

من از خواندن این کتاب بسیار لذت بردم و به تمام کسانی که به رمان های تقریبا فلسفی علاقه دارند،‌ توصیه می کنم این کتاب را بخوانند.