31 اردیبهشت 1390 ساعت 15:50

براساس برآورد «بازار کتاب روسیه» در سال 2010 بازار پرفروش‌ترین آثار در دست نویسندگانی بوده که سبکی نیش‌دار دارند._

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سامانه "ایتار تاس" روسیه، در بازار کتاب روسیه از نویسندگان روسی داریا دانسف و از نویسندگان خارجی آرتور کونان دویل بیشترین فروش کتاب را به خود اختصاص داه‌اند. این مطلب در نشست مسئولان "بازار کتاب روسیه" و در حضور مقامات وزارت فرهنگ این کشور اعلام شد.

بر اساس این آمار در سال 2010 از میان نویسندگان روسی خانم داریا دانسف با شمارگان 4/5 میلیون، یولیا شیلاف با شمارگان 4 میلیون و تاتیانا استیناوا با شمارگان 8/1میلیون نسخه فروش، به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را کسب کرده اند. 
این در حالی ست که خانم دانسف که موضوع نوشته‌هایش طنز نیش‌دار اجتماعی است، امسال برای چهارمین سال پیاپی این مقام را تصاحب می‌کند.
 
در میان نویسندگان خارجی آرتور کونان دویل، خالق شرلوک هولمز با شمارگان 9/1 میلیون نسخه مقام اول را کسب کرد و مقام دوم را در آلکساندر دوما خالق آثاری چون سه تفنگدار با 5/1 میلیون نسخه به خود اختصاص داد.
 
کورنی چوکافسکی نویسنده روسی در بخش آثار کودک و نوجوان با شمارگان 7/3 میلیون نسخه مقام اول را کسب کرده است.

به گفته مقامات "بازار کتاب روسیه" در سال 2010 ناشران روسی 7/121 هزار عنوان کتاب و بروشور را در شمارگان 8/653 میلیون نسخه چاپ کرده‌اند که مبلغ فروش این کتاب‌ها 6/64 میلیارد روبل روسی بوده است.

 «بازار کتاب روسیه» بزرگترین نهاد مربوط به کتاب در روسیه است. 

گزارشگر: شاه منصور شاه میرز

خبرگزاری کتاب ایران