جوآن کتلین رولینگ

جوان کتلین رولینگ که بیشتر با نام جی.کی.رولینگ شناخته شده است نویسنده سری کتاب‌های داستان هری پاتر به زبان انگلیسی است. کتاب‌های افسانه‌ای هری پاتر از پرفروشترین کتاب‌های تاریخ بشر بوده‌اند.

رولینگ در سال‌ 1965 در شهر ییت نزدیک‌ پریستول انگلستان‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. او در رشته‌ی‌ زبان‌ و ادبیات‌ فرانسه‌ در دانشگاه اکستر انگلستان به‌ تحصیل‌ پرداخت‌. رولینگ‌ درسال‌ 1990 هنگامی‌ که‌ در انتظار یک‌ قطار که‌ تأخیر داشت‌، بود، ایده‌ی‌ هری پاتر و مدرسه‌ی‌ جادوگری‌ در ذهنش‌ شکل‌ گرفت‌ و سه‌ سال‌ بعد در زمانی‌ که‌ از همسر روزنامه‌نگار پرتغالی‌اش‌ جدا شده‌ و در حالی‌ که‌ همراه‌ دخترش‌ ـ جسیکا ـ که‌ حاصل‌ ازدواج‌ نافرجامش‌ بود، در ادینبورگ اقامت‌ گزید و در یک‌ بحران‌ شدید روحی‌، مادی‌ شروع‌ به‌ نوشتن‌ اولین‌ کتابش‌ نمود و پس از دو سال و یازده ماه‌ کار پیوسته، رولینگ‌ دست‌نوشته‌هایش‌ را برای‌ دفتر انتشاراتی‌ بلومزبری‌ Mail کرد و در این‌جا بود که‌ درهای‌ خوشبختی‌ به‌ روی‌ او باز‌ شد.

رولینگ در 21 ژوئیه 2007 (30 تیر 1386) هفت گانه ی هری پاتر را به اتمام رسانید. او همچنین دو کتاب به نام های کوییدیچ در گذر زمان و جانوران جادویی و زیستگاه آنها نوشته است.

وی اکنون با درآمد سالانه‌ 12 میلیون‌ پوند، پردرآمدترین‌ نویسنده‌ ‌تاریخ‌ جهان‌ شناخته شده است.

از http://ruzhaa.blogfa.com/post-6.aspx