سیدنی شلدون ، در 11 فوریه سال 1917 در شیکاگوی آمریکا به دنیا آمد . پس از گذراندن شش ماه در دانشکده در دوران رکود اقتصادی آمریکا ، او ناگریز شد به حمایت مالی خانواده بپردازد. در این مدت او مشاغلی همچون گویندگی تئاتر ، فروشنده کفش و حتی گارسون رستوران را تجربه کرد. وقتی شلدون در یک سالن سینما کار گرفت تصمیم گرفت کار و حرفه اش همین باشد. نویسندگی برای هالیوود .
در آن زمان او با بن رابرتز که آدمی مثل خود او و با
استعدادهایی مشابه بود ، تعداد زیادی سناریو برای فیلمهای موسوم به "درجه دوم " نوشتند و به استودیوها میفروختند. در زمان جنگ جهانی دوم آنها نمایشنامه های معروفی چون " بیوهشانس"، جک پات، و" با موسیقی رویا ببین " را برای برادوی نوشتند و کار کردند .
او زودتر از 53 سالگی به نوشتن رمان روی نیاورد. اولین کتاب
او " صورت برهنه " نام داشت. او در آن زمان به خاطر نوشتن نمایش "پتی دوک" و "من زنی را در خواب می بینم" یک نویسنده موفق تلویزیونی بود و قبل از وارد شدن به فعالیتهای تلویزیونی، به واسطه نوشتن فیلمنامه" مرد مجرد " و " بابی ساکسر" در سال 1947 جایزه اسکار و بخاطر نوشتن " سرخ موی برادوی " در سال 1959 جایزه "تونی" را نصیب خود کرده بود . پس از آن با نوشتن رمان " آن سوی نیمه شب " که عنوان پرفروشترین رمان سال را به خود اختصاص داد، توانست جایگاه خود را در میان مخاطبان تثبیت کند، و نام او را در لیست پر فروشترین ها قرا داد. دیگر نوشتن رمان برای شلدون تبدیل به یک کار تمام وقت شده و او تمام ذهنش را روی رمانهایش متمرکز کرده بود؛ با کسب تجارب و موفقیتهای بسیار یکی پس از دیگری کتابهای خود را منتشر میکرد . غریبهای در آینه (1976)، خط خون (1977)، خشم فرشتگان (1980)، استاد بازی (1982)، اگر فردا بیاید (1985)، خاطرات نیمه شب (1990)، دنیا به آخر میرسد (1994) ، صبح، ظهر و شب (1955)، بهترین نقشههای حساب شده (1997)، عنوان کتابهایی هستند که هر کدام اعتبار و شهرت نویسنده را در این زمینه تصدیق میکنند. آثار او در بیشتر کشورهای دنیا خواننده دارد و شلدون عنوان نویسندهای را که رمانهایش بیشترین ترجمه جهانی را داشته، از آن خود کرده است.
وی در فوریه سال 2007 درگذشت
.

 

 

از

http://forum.funpatogh.com