اتفاقات خواندنی در زندگی نویسندگان

معرفی نویسنده | اتفاقات خواندنی در زندگی نویسندگان نویسندگان بزرگ در جهان ادبیات داستانی گاهی آن قدر با فضا و شخصیت‌های آثار خود عجین شده‌اند که باعث اتفاقات جالب شده است، نوشتن در ذات خود دارای رمز و رازهایی است که گاهی ممکن است نویسنده را به مسیر‌های غیر قابل پیش بینی بکشاند یعنی روایت داستانی آن قدر به صورت خودجوش پیش می‌رود که شخصیت‌ها خود برای خود سرنوشت لازم را انتخاب می‌کنند.
 

تولستوی و آنا کارنینا

معروف است که لئو تولستوی در جلسه ای که برای نقد و بررسی رمان «آنا کارنینا» حضور داشت که ناگهان یک زن گریه کنان به او نزدیک شد و گفت: «شما نویسنده ها آدم های بی رحم و سنگدلی هستید چون یک شخصیت را می پرورانید تا خواننده با او حس همذات پنداری پیدا کند اما ناگهان او را به زیر چرخ های قطار پرتاب می کنید، همام بلایی که بر سر آناکارنینا آوردید، آخر چرا؟»

لئو تولستوی لحظاتی به فکر فرو می رود و بلافاصله می گوید: «باور کنید من همه تلاشم را برای نجات ایشان به کار گرفتم،حتی بارها با او حرف زدم اما او بر خلاف میل من رفتار کرد و خودش را نابود کرد، من هرگز چنین سرنوشتی را برای آنا انتخاب نکرده بودم».

 

مسمومیت فلوبر

گوستاو فلوبر یکی از نویسندگان بزرگ جهان نویسنده ای است که از او به عنوان یک نویسنده طرفدار حقوق زنان یاد می کنند.

فلوبر در شاهکار خود یعنی «مادام بواری» سویه های دیگری از روان شناسی زن ها را به نمایش گذاشته است، کسانی که این اثر را خوانده اند قطعا صحنه مشهور زهر خوردن شخصیت اول کار یعنی «اما» را به یاد دارند.

جالب است بدانیم که گوستاو فلوبر درست بعد از نوشتن این بخش از کار به شدت دچار سرگیجه و تهوع می شود به گونه ای که سر از تخت بیمارستان در می آورد و پزشک معالج او پس از چند آزمایش اعلام می کند که او مسموم شده است.

پیوند شخصیت های داستانی و زندگی لحظه به لحظه آن ها با نویسندگان گاهی تا جایی پیش می رود که تفکیک آن ها کار بسیار دشواری به حساب می آید.

 

دریازدگی همینگوی

یکی دیگر از ماجراهای خواندنی مربوط به ارنست همینگوی نویسنده معروف آمریکایی است، همینگوی رمانی به نام «پیرمرد و دریا» دارد که به زعم منتقدان ادبیات داستانی یکی از شاهکارهای اوست.

نکته اول درباره این رمان بازنویسی چهل باره آن است که می تواند به خودی خود برای نویسندگان جوان سرمشق باشد، حساسیت همینگوی آن هم در اوج شهرت تا جایی است که سال ها وقت اش را صرف نوشتن این کار می کند.

نکته خواندنی درباره این کار آن است که همینگوی در طول نوشتن پیرمرد و دریا بارها سر از بیمارستان در می آورد و پزشکان معالج مشکل خستگی زیاد و دریازدگی را در مورد او تشخیص می دهند در حالی که نویسنده در زمان نوشتن این کار کیلومتر ها از دریا فاصله داشته است.

 

بورخس و شخصیت هایش

معروف است که «خورخه لوئیس بورخس» نویسنده بزرگ آرژانتینی همیشه با شخصیت های داستانی اش زندگی می کرد و حتی در محافل دوستانه هم گویی در جای دیگری بود.

بورخس آن قدر در ساخت فضاهای داستانی اش حساسیت به خرج می داده که ماجراهای مربوط به شخصیت ها را شخصا تجربه می کرده است یعنی این که اگر بنا بوده یک شخصیت به مدت چند شبانه روز در تاریکی زندگی کند نویسنده این کار را پیش از او تجربه می کرده تا کارش واقعی تر به نظر آید.

«گابریل گارسیا مارکز» نویسنده شهیر کلمبیایی و برنده جایزه ادبی نوبل خاطره جالبی از بورخس دارد؛ او می گوید: «زمانی که در پاریس زندگی می کردم همیشه آرزو داشتم بورخس را ببینم چون او هم در آن زمان مقیم پاریس بود.

روزی داشتم قدم می زدم که بورخس رادر آن سوی خیابان دیدم و با اشتیاق خودم را به او رساندم و پرسیدم: «ببخشید شما جناب بورخس هستید؟» بورخس با همان آرامش همیشگی اش گفت: «بعضی وقت ها!»

مارکز این چنین نتیجه می گیرد که بورخس راست می گفت چون ذهنیت او هیچ گاه به شکل صددرصد متعلق به خودش نبود و هر لحظه در پوست یک شخصیت داستانی فرو می رفت.

 

بالزاک و بابا گوریو

بالزاک نویسنده معروف فرانسوی از آن جمله نویسندگانی است که هموطنانش هنوز هم آثار او را در حجم بسیار بالایی مطالعه می کنند، این نویسنده در یکی از شاهکارهایش یعنی «بابا گوریو» شخصیتی را خلق می کند که به گونه ای نماینده قشر مرفه فرانسه در آن دوران است.

این مرد که تمام زندگی اش را متعلق به دو دخترش می داند و عاشقانه آن ها را دوست دارد تصمیم می گیرد که تا ریال آخر را به دو دخترش تقدیم کند اما فرزندان قدرنشناس اوحتی در زمان مرگ هم به سراغش نمی آیند.

نکته خواندنی در این میان در گیری های کلامی و شبانه بالزاک با دو شخصیت دختر داستان است؛ می گویند بالزاک گاهی با صدای بلند آن دو دختر را به اسم صدا می زد و حتی التماس می کرد که در لحظات آخر سری به پدر پیرشان بزنند، بخشی دیگر ازاین ماجرای خواندنی زمانی است که باباگوریو می میرد و بالزاک چند روز برایش گریه می کند.

منبع : افکار خوشمزه

/ 0 نظر / 5 بازدید