یک گل سرخ برای امیلی:ویلیام فاکنر

یک گل سرخ برای امیلی

 

ویلیام فاکنر

نجف دریابندری

 

انتشارات نیلوفر

کتاب مجموعه ۶ داستان کوتاه از ویلیام فاکنر می باشد .

یک گل سرخ برای امیلی : امیلی که از ثروتمندان شهر بوده هیچ گاه ازدواج نمی کند . او سال ها کسی را به خانه اش راه نمی دهد و با شیوه خاص خود زندگی می کند و اکنون مرگ او فرصتی است تا مردم شهر بتوانند خانه او را مشاهده کنند . خوب بود و چه عنوان زیبایی برای داستان انتخاب شده .  

انبار سوزی : در مورد خانواده سیاه پوست فقیری است که پدر هنگامی که از دست ارباب های سفید به خشم می آید انبارهای آن ها را آتش می زند . این داستان از دیدگاه فرزند کوچک خانواده بیان شده . انتخاب راویش خیلی قشنگ بود و موضوعش هم جذاب بود . خیلی دوست داشتم این داستان رو . فیلم تابستان گرم و طولانی از روی این داستان ساخته شده است .

دو سرباز : هنگام جنگ برادر بزرگ تصمیم می گیرد به جنگ برود و برادر کوچک نیز تصمیم می گیرد به دنبال برادرش بگردد . خیلی قشنگ بود . راوی برادر کوچک بود و داستان به صورت فوق العاده ای از زبان یک کودک بیان شده بود . در سال ۲۰۰۴ از روی این داستان فیلم کوتاهی ساخته شد که اسکار بهترین فیلم کوتاه آن سال را از آن خود کرد .

طلا همیشه نیست : سیاه پوستی که به دنبال طلاست و سعی می کند دستگاه گنج یابی را از یک سفیدپوست بخرد . طعنه به این تفکر همیشگی که سیاه ها ساده و گیج هستند . بد نبود .

سپتامبر خشک : زنی ادعا می کند که یکی از سیاهان شهر قصد تجاوز به او را داشته . قشنگ بود . عکس العمل مردم و ظلمی که به سیاه ها می شد را خیلی خوب تصویر کرده .

دیلسی : دیلسی خدمتکار سیاه پوست قدیمی و باوفای خانواده است و شاهد برشی از زندگی خانواده کامسون هستیم . گفته می شه که در حقیقت این داستان ادامه خشم و هیاهو هست .

کتاب خیلی قشنگیه و واقعا خوشم اومد . سبکش و طرز بیانش خیلی خوب بود هرچند ویراستاری کتاب اعصاب خردکن بود . حس خاصی به آدم منتقل می کرد . سیاه ها حتی زمانی که نقش اصلی داستان نبودند خیلی برجسته تر از سفیدها در قصه ظاهر می شدند و این حس را آدم داشت که نویسنده سیاه پوسته . در کل به نظرم دوسرباز و انبارسوزی از بقیه زیباتر و قوی تر بودند.

ویلیلم فاکنر آمریکایی است و در سال ۱۹۴۹ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد .

 

قسمت زیبایی از کتاب

حالا که بایس بری برو . اما علتش را من نمی فهمم و هیچ وقت هم نمی خوام بفهمم . دیگه از من انتظار فهمیدنشو نداشته باش .

/ 0 نظر / 7 بازدید