معرفی کتاب : مکتب دیکتاتور ها :اینیاتیسیو سیلونه

 

 

مکتب دیکتاتورها (وبلاگ آق بهمن) موضوع کتاب این است (به نقل از پشت جلد خود کتاب):

در آستانه جنگ جهانی دوم، یک جوجه‌دیکتاتور آمریکایی به اروپا آمده تا از تجارب طولانی اروپایی‌ها در زمینه دیکتاتوری درس بگیرد، به آمریکا برگردد و در آن‌جا هم یک نظام استبدادی برقرار کند. برای فراگیری شگردها و رموز دیکتاتوری به سراغ کسی می‌رود که عمری را در مبارزه با استبداد گذرانده است، چرا که منطق حکم می‌کند که «حقیقت از زبان دشمن شنیده شود». مکتب دیکتاتورها ... شرح این جلسات درس دیکتاتور آمریکایی است.

مکتب دیکتاتورها در سال ۱۹۳۸، یعنی اوج قدرت فاشیست‌ها در آلمان و ایتالیا اما قبل از شروع جنگ جهانی دوم، نوشته شده. کتاب درباره ویژگی‌های فاشیسم و رهبر فاشیست و همین‌طور جامعه‌ای است که فاشیسم در آن رشد می‌کند. کتاب به شکل گفت‌وگو بین سه نفر نوشته شده و برای همین راحت‌خوان‌تر از کتاب تئوریک است.
مکتب دیکتاتورها را اینیاتسیو سیلونه نوشته که مدتی نایب رئیس حزب کمونیست ایتالیا بوده و با قدرت گرفتن استالین در شوروی، از حزب استعفا داده و آمده بیرون. با قدرت گرفتن موسولینی هم از ایتالیا فرار کرده و در سوئیس ساکن شده. «تومازو»، شخصیت اصلی مکتب دیکتاتورها، که با جوجه‌دیکتاتور آمریکایی بحث می‌کند خیلی شبیه خود سیلونه است.
شاید مشهورترین کتاب سیلونه، «نان و شراب» باشد (که به فارسی هم ترجمه شده). اما شاید خاطره‌انگیزترین اثرش برای من داستان «فونتامارا» باشد که یک سریال تلویزیونی بسیار دوست‌داشتنی بر اساس آن ساخته شده و در دهه ۶۰ از تلویزیون ایران پخش می‌شد (یادم هست که بعد از پخش تلویزیونی‌اش مدتی هم به شکل فیلم سینمایی در سینما سپیده اکران بود). 
مکتب دیکتاتورها 
نوشته اینیاتسیو سیلونه
ترجمه مهدی سحابی
۲۵۰ صفحه (قطع جیبی)
چاپ اول بهار ۱۳۸۶، ۲۴۰۰ تومان
چاپ دوم زمستان ۱۳۸۸، ۲۹۰۰ تومان

 

/ 0 نظر / 23 بازدید