طاقت بیار رفیق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

نویسنده مهدی موسوی ناشر فصل پنجم چاپ اول، نخستین چاپ: 1390 شمارگان 1200 نسخه شابک ‎978-600-6261-23-2 موضوع مجموعه ترانه تعداد جلد یک کتابخانهٔ ملی ایران 2512898

این کتاب اثر مهدی موسوی است و توسط انتشارات فصل پنجم به چاپ رسیده.

 

توضیح 

مجموعه‌ی ترانه‌ی طاقت بیار رفیق دربرگیرنده‌ی 44 ترانه‌ی عاشقانه، اجتماعی، ملی و میهنی است.

مصاحبه

موسوی در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا در مورد طاقت بیار رفیق عنوان کرد: در انتخاب ترانه‌هایم سعی کردم گونه‌گونی مضمونی، سبکی و نوآوری‌های ساختاری - لحنی را لحاظ کنم؛ به شکلی که مخاطب‌های متنوعی از آن سراغ بگیرند. در نگارش ترانه‌ها کم‌تر از اعلام دستوری و ریختی استفاده کرده‌ام که صورت شنیداری ابیات مورد توجه باشد. بخشی از ترانه‌های این کتاب آهنگ‌سازی و اجرا شده، بخشی از آن‌ها هم هنوز به گوش مخاطبان نرسیده است.

مهدی فضلی : شاعر مجموعه «طاقت بیار رفیق» از رویکردهای متفاوتی به سوی جهانش می نگرد و برای ارائه ی تصاویر و لحظات شاعرانه به شعریت چنگ می زند. برای اثبات کلامم نمونه هایی از این نوع ابیات را از مابین این مجموعه مثال میزنم. یکی از این نگاه ها که پدید آمده از نگاه کلی تری است ، نگاه به آسیب نژاد پرستی در جوامع است که البته این موضوع هم ریشه در برخوردهای تاریخی دارد و شاعر مخالفت خود را با این رویکرد نشان می دهد که برگرفته از حس انسان دوستی اوست. قول می دم اگر چه شلاقت/ داره با جون برده می جنگه/ انتظار تو از یه رنگین پوست/ جابه جا کردن کمی سنگه

مهدی حسنی : موسوی در کتاب طاقت بیار رفیق اش نشان می دهد که توانایی استفاده از اوزان مختلف و آشنایی کامل با صرف و نحو و دستور زبان و قافیه و عروض و بحور عروضی را دارد،اما مدام در تلاش است که این نگاه علمی و ساختار گرایانه در ترانه هایش به نوعی مخفی و در پس زمینه قرار گیرد. در واقع ترانه سرا نمی خواهد فریاد بزند که: ایها الناس من شاعری ام که ترانه می گویم !

جمال محرمی : وقتی به این کتاب نگاه می کنم برروی جلد آن، درخت خشکیده ای می بینم که تنها یک برگ بر روی ان باقی مانده است. طاقت بیار رفیق نام این مجموعه است که از امید انسان امروز را سرشار می کند واین کار شاعر است : یاد آوری انچه را که انسان فراموش می کند.

از http://fa.wikipedia.org

/ 2 نظر / 39 بازدید
فرزاد هخامنشي

كدام رفيق؟ اميد چه ربطي به اين خزان دارد؟انديشه چه قرابتي با تك برگ قهرمان و استعاره اي جناب موسوي دارد؟ اي كاش كمي تامل مي كرد و تا اين حد از شكوفائي ذهنيت نسل حاضر غافل نمي ماند و ناگزير به تحمل و پذيرش دردمندانه جمله بدرود رفيق تقرير تاريخ نمي شد.