استخوانهای دوست داشتنی

نویسنده: الیس سبالد
مترجم: فریدون قاضی نژاد
ناشر: نشر روزگار
نوبت چاپ: دوم 1383
تعداد صفحه: 495 صفحه
شمارگان:  5500 نسخه
قیمت:  3200 ریال
شابک: 5-028-374-964

«استخوانهای دوست داشتنی» (Lovely Bones) داستانی متفاوت است. وجه تمایز اصلی آن، قهرمان داستان است که یک شخص مرده است! و شما در همان خط دوم داستان با این مسئله آشنا می شوید!!
اینجور سنت شکنی ها معمولاً برای نویسنده آن خوش اقبال نیست. اما اینبار با توجه به تعریف و تمجدیدهای که از این کتاب شنیدم و اینکه برای چند هفته متوالی کتاب پر فروش آمریکا محسوب شده است، خود نشان می دهد که نویسنده موفق شده است.
یکی از دلایل موفقیت این کتاب را می توان در لحن آن پیدا کرد. قهرمان داستان یک دختر 14 ساله است که به قتل می رسد. او در بهشت خود نظاره گر برخورد خانواده و دوستان خود با این موضوع است. در طی گذشت سال ها ، افراد خانواده بزرگ می شوند اما لحن راوی داستان هنوز همان لحن شیرین و همراه با شیطنت دختر 14 ساله باقی می ماند و همین لحن است که داستان را شیرین می کند هر چند به ماجرائی وحشتناک پرداخته است.
اگر دنبال یک داستان عاشقانه می گردید، اگر دنبال یک داستان پلیسی می گردید، این کتاب ممکن است برایتان جذاب باشد. اما قول نمی دهم کاملاً مطابق سلیقه تان باشد! معجون متفاوتی است که این نوع مزه ها را هم در خود دارد.
اما به قول «مایک چابن» نویسنده و منتقد ادبی این کتاب: «یکی از عجیب ترین تجربه هایی است که به عنوان خواننده، در مدتی طولانی داشته ام و نیز یکی از به یادماندنی ترین آن ها، به طرز دردناکی سرگرم کننده، به طرز نشاط آوری خشن و فوق العاده اندوه اور است، کاری بزرگ در ساخت خیالپردازانه و نشانه ای بارز از قدرت شفابخش اندوه ...

با توجه به موفقیت این کتاب، احتمالاً در آینده نزدیک شاهد نمونه های دیگر از این سبک هم خواهیم بود. اما توصیه می کنم قبل از همه آنها حتماً این کتاب را بخوانید. این داستان را بخصوص به دوستانی که به تازگی عزیز را از دست داده اند توصیه می کنم. چون تاثیر زیادی در کاهش غم و اندوه آنها دارد

http://persianblog.ir/profiles/22764/

/ 1 نظر / 8 بازدید
کرم کتاب

با سلام و درود، من مدتها است که خواننده وبلاگ شما هستم و مطالب آن را دنبال میکنم. امروز وقتی متن مربوط به کتاب «استخوانهای دوست داشتنی» را خواندم به نظرم خیلی آشنا آمد و با یک گردش در وبلاگم، متوجه شدم این متن را خودم در سال 83 نوشتم! http://iranianbookworm.persianblog.ir/post/83 تکرار دوباره مطلب نه تنها بد نیست، بلکه باعث تجدید خاطرات هم میشود، اما ایکاش حداقل یک ارجاع به منبع در پایین متن میگذاشتید تا این حس بد را به من نمیدادید.