رکسانه و تمنا در "کیش، مات"


دومین رمان ساناز سیداصفهانی با عنوان «کیش، مات» از سوی نشر افراز منتشر شد. این کتاب در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارایه می‌شود.

به گزارش ایبنا، نویسنده در ابتدای رمان «کیش، مات» بر این موضوع که تمامی شخصیت‌های این رمان غیرواقعی هستند، تاکید کرده است.

شخصیت‌های اصلی این رمان دو دختر با نام‌های رکسانه و تمنا هستند. فضای داستانی این کتاب میان دنیای مجازی و واقعی می‌گذرد و محور اصلی داستان براساس یکی از موضوعات روان‌شناسانه شکل گرفته است. هر دو شخصیت اصلی داستان به بیماری «اختلال هذیانی» دچار هستند.

سیداصفهانی پیش‌تر در گفت‌و‌گو با «ایبنا» درباره این اثر گفته بود: در فواصل بین اپیزودهای این داستان، با یک کابوس مواجه هستیم و بعد از آن نتیجه‌گیری رمان آشکار می‌شود.

وی همچنین درباره زبان به‌کار گرفته در نگارش این اثر داستانی توضیح داده بود: در مجموعه داستان پیشینم زبان فاخری را برگزیده بودم، اما بعد به گونه‌ای مرعوب این زبان شدم و احساس کردم که این زبان هر قدر هم که شیرین باشد، ممکن است خواننده را پس بزند، ‌البته برخی این زبان را دوست داشتند و بعضی آن را تقلیدی می‌دانستند. در کار جدیدم خواستم این زبان را بشکنم و فکر می‌کنم این نثر جدید می‌تواند مخاطب را جذب کند.

این رمان در اپیزودهای مختلف نوشته شده و در بخش روایت دنیای مجازی نویسنده مطالبی را به صورت نوشته‌هایی (پُست‌) در وبلاگش با عنوان دنیای وارونه همراه با تاریخ یا مکان نگارش آن‌ها ارایه کرده و در ادامه نظرهای خوانندگان و پاسخ‌های نویسنده به هر یک از نظرها آمده است.

بخشی از رمان «کیش، مات»: «روی شاخه درخت نشسته بود و پاهایش را تاب می‌داد. با دستش شعاع طلایی‌رنگ و زراندودِ خورشید را گرفته بود و چونان نیزه‌ای تکان‌اش می‌داد و آن‌را از مرکز خود منحرف می‌کرد و مثل شعبده‌بازها می‌چرخاندش. غبار زراندود و طلایی‌رنگ شعاع آتشین آفتاب تا لحظاتی در فضا معلق می‌ماند...»

ساناز سیداصفهانی متولد 1360 است. نخستین اثر او مجموعه داستانی با عنوان «خیال بازی» بود، که از سوی انتشارات هیلا و ققنوس در سال 1388 منتشر شد.

رمان «کیش، مات» در 128 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت سه هزار و 800 تومان از سوی نشر افراز منتشر و در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارایه می‌شود.

 

 

از

 http://www.ketabnews.com

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید