فراغتی و کتابی: پیشنهاد ۱۰ کتاب به انتخاب «یک پزشک»

۲- گلوله برفی، زندگی وارِن بافِت: این کتاب را انتشارات آپاما در ۴۳۴ صفحه منتشر کرده است. وارِن بافِت، کسی است که بدون حمایت از کسی، همه ثروت ۶۲ میلیارد دلارش‌اش را در سایه تلاش و شم اقتصادی خارق‌العاده‌اش کسب کرده است. در این کتاب او که در کودکی کار را با آدامس‌فروشی و فروش روزنامه شروع کرده بود، رازهای کامیابی‌اش را با شما به اشتراک می‌گذارد.

۳- آونگ فوکو: ما اومبرتو اکو را بیشتر به خاطر فیلم و کتاب «نام گل سرخ» می‌شناسیم، اما کتاب‌های بسیار مشهور دیگری هم دارد که آونگ فوکو یکی از شاخص‌ترین آنهاست. ترجمه فارسی این کتاب را انتشارات روزنه در ۱۱۳۵ صفحه (بدون احتساب پیوست) منتشر کرده است.

سه ویراستار کتاب از سر تفنن، اطلاعاتی را که از کتاب‌های علوم خفیه کسب کرده‌اند، وارد یک کامپیوتر به نام «ابو العفیه» می‌کنند و این جاست که داستان از شوخی به چیزی کاملا جدی تبدیل می‌شود.

این کتاب ملغمه‌ای است از اندیشه و تاریخ و فانتزی.

۴- تاریخ علم کمبریج: اگر دست من بود حتما در دانشگاه‌ها، واحدهایی اجباری برای تاریخ علم، متناسب با رشته تحصیلی دانشجوها، می‌گذاشتم. آگاهی از تاریخ علم، نحوه تکامل تدریحی نظریات و اندیشه‌ها و چگونگی اختراعات بسیار جذاب و درس‌آموز است.

سال‌های دانشجویی کمتر به اینترنت دسترسی داشتیم، اما حالا که من یک اصطلاح پزشکی یا بیماری را در اینترنت جستجو می‌کنم و با تاریخچه آنها اشنا می‌شوم، درمی‌یابم که در پشت اصطلاحات نامأنوس و عجیب چه دانشمندان و متفکرانی بوده‌اند و چگونه به فناوری کنونی رسیده‌ایم.

خواندن کتاب تاریخ علم کمبریج را که نشر مرکز در ۷۱۷ صفحه منتشر کرده است و چکیده‌ای است از داستان دستیابی بشر به دانش کنونی، به شما توصیه می‌کنم.

۵- افسانه‌های ایتالیایی: این کتاب را ایتالو کالوینو نوشته است و به گردآوری افسانه‌های ایتالیایی پرداخته است. اگر آدمی هستید که دلتان برای داستان‌های پررنگ و لعاب ودوست‌داشتنی کودکی تنگ شده است و یا حالا فرزندی دارید که هر شب از شما قصه طلب می‌کند، حتما این کتاب را تهیه کنید. با خرید این کتاب ۱۰۰ داستان کوتاه خواهید داشت که همگی بسیار جذاب هستند و در عین حال نشاندهنده نحوه تفکر و داستان‌ها و افسانه‌های مردم ایتالیا هستند. البته ما بعضی از داستان‌ها را با روایت‌های خودمان با تغییراتی جزئی شنیده‌ایم. این کتاب را نشر مرکز منتشر کرده است.

۶- در ناامیدی، بسی امید است، خاطرات الکساندر دوبچک: السکاندر دوبچک در ماجرای بهار ۱۹۶۸ پراگ، که به تعبیری تیر خلاص سوویتیسم (شوروری‌گرایی) را شلیک کرد، نقس رهبری داشت.

شعار بهار پراگ، برقراری کمونیسم با چهره انسانی بود، اما با هجوم ارتس سرخ به چکسلواکی تار و پود همه امیدها و مبارزات گسیخته شد. در این کتاب، با سرگذشت آلکساندر دوبچک آشنا می‌شوید و شرح دقیق و کلمه به کلمه مذاکرات رهبران چکسلواکی آن زمان را با مقامات عالی‌مرتبه شوروی می‌خوانید که سندی است ارزنده و گویا از نوع مناسباتی که «برادر بزرگ» از اقمار خود طلب می‌کرد.

این کتاب را انتشارات «فرزان روز»، در ۴۶۰ صفحه (بدون احتساب عکس‌ها و نمایه انتهایی) منتشر کرده است.

۷- کابوس چهاربعدی: این کتاب را جی جی بالارد، نویسنده مشهور ژانر علمی تخیلی نوشته است. از بالارد، قبلا کتاب‌های برج، امپراطوری خورشید و ساحا پایانی منتشر شده است که برج بیش از همه معروف شده است

کابوس چهاربعدی، یک مجموعه داستان کوتاه است. این کتاب را نشر چشمه منتشر کرده است.

۸- دوباره احمق‌های چِلم، هشت داستان طنز: این کتاب را نشر آسمان خیال از آیزاک بشویتس سینگر، نویسنده لهستانی برنده نوبل ادبیات، ترجمه و منتشر کرده است. او در میان آثار خود ۱۷ اثر هم برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است که کتاب اخیر، یکی از آنهاست و برنده یکی از جوایز مهم ادبیات کودک و نوجوان در آمریکا شده است.

احمق‌‌های شهر چلم، سرگذشت خیالی طنزآمیز شهری است که حاکم‌اش دچار توهم رسیدن به قدرتی در اندازه یک امپراتوری و جهانی شدن است.

۹- قصه‌گو: این کتاب نوشته ماریو بارگاس یوسا است و به تازگی توسط نشر چشمه منتشر شده است. ‌یوسا در این رمان نیمه‌طولانی سبک نویسندگی خاصی را به کار برده است. در پاره‌ای از اوقات تفاوت راوی داستان (که به عنوان قصه‌گو از او یاد می‌شود) و نویسنده اصلی مشخص نیست. یوسا در این رمان و در قالب داستان به تفاوت‌های فرهنگی اقشار مختلف کشور پرو پرداخته و همزیستی ملیت‌های و قومیت‌های مختلف را دست‌مایه رمان قرار داده است و در عین حال به آسیب‌شناسی مشکلات اجتماعی و مدیریتی کشورهای جهان سوم پرداخته است.

۱۰- آب سوخته: این رمان نوشته  کارلوس فوئنتس است و انتشارات ققنوس آن را در ۱۶۷ صفحه منتشر کرده است. داستان کتاب در شهر مکزیکو می‌گذرد و چهار شخصیت عمده دارد: ژنرال پیری که هنوز خاطرات انقلاب را فراموس نکرده و هر روز در فساد و تباهی فرو می‌رود، پیرزنی فراموش شده در یک محله قدیمی، پیرپسری ثروتمند و پسری فقیر، ساکن محله‌های فقیرنشین.

/ 0 نظر / 13 بازدید