جدیدترین کتاب عماد افروغ در کافه خبر نقد شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، عماد افروغ درباره موضوع کتاب؛ «احیاگری و مردم سالاری دینی»، گفت: در این کتاب موضوع احیاگری و مردم سالاری را در دو گفتار اصلی دنبال کرده ام. یکی بحث مبانی و قلمرو احیاگری امام راحل است. اینکه احیاگری امام دارای چه ابعادی بوده؟ و ثانیا مبانی آن چه بوده است؟ که عمدتا هم مبانی فلسفی، مباحث فقهی و کلامی است و بعد هم درقلمرو سیاست داخلی و خارجی این مبانی را تشریح کرده ام.

افروغ افزود: در سیاست خارجی هم به احیای خدا در ساحت خردورزی و معنویت در ساحت روابط اجتماعی و بحث ارائه یک فلسفه سیاسی نوظهور بنام مردم سالاری دینی پرداخته و اشاره کرده ام که یکی از ابعاد احیاگری امام به رابطه و پیوند دین و سیاست برمی گردد که به طور عیان و آشکار در اندیشه امام قابل پیگیری است.

همچنین، این استاد دانشگاه یکی از حسن های این کتاب را «عدم اثرپذیری آن از فضای رسمی» دانست و گفت: خیلی از تئوری پردازی های ما در کشور رسمی است. ما در فضای رسمی و تحت شرایط رسمی حرکت می کنیم ولی بایستی متعهد به یکسری امور فرعی هم باشیم و نقد کنیم. من فکر می کنم که با این رهیافت، این کتاب تلاشی است برای احیای «جمهوریت»، توجه به حق فرد و آزادی است و این نقطه عزیمت خوبی است.

وی در پایان یادآور شد: یعنی برای اظهارنظر و نقد ضرورتا لازم نیست که به گفتمان دیگری غیر از انقلاب اسلامی پناه برد و از دایره اصول خارج شد. بستر دین و انقلاب اسلامی در این رابطه غنی است و می تواند آبشخور لازم برای تولید عرصه های جدید باشد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید