دن سیمونز

نویسنده : BesT GirL
ارسال شده در: بیوگرافی نویسندگان نامی ،
مختصری درباره‌ی دن سیمونز

دن سیمونز متولد 1948 آمریکا است و تحصیلات دانشگاهیش در رشته‌ی زبان انگلیسی‌است. مشخصه‌ی بارز آثار او تلفیق ژانرهایی همچون وحشت، فانتزی و علمی‌تخیلی است و شناخته‌ترین و ستوده‌ترین اثرش سری هایپریون است. شاید بتوان «هایپریون» را که جلد اول از یک مجموعه‌ی چهارجلدی است، مهم‌ترین اثر دن سیمونز نویسنده‌ی آمریکایی داستان‌های علمی‌تخیلی محسوب کرد.

از این مجموعه‌ی چهارجلدی گاهی  با عنوان «سرود هایپریون» (14) هم نام برده می‌شود. کتاب‌های این مجموعه به ترتیب عبارتند از :

1-هایپریون (Hyperion)

2-سقوط هایپریون (Fall of Hyperion)

3-اِندیمیون (Endymion)

4-قیامِ اندیمیون (The Rise of Endymion)

سیمونز با اولین داستان کوتاهش به نام «رودخانه‌ی استایکس سربالا می‌رود» شناخته شد. هارلن الیسون، نویسنده و منتقد مشهور ادبیات علمی‌تخیلی، در مقدمه‌ای که بر این داستان کوتاه نوشته، خودش را کاشفِ استعداد دن سیمونز نامیده است.

کتابِ اول هایپریون، جوایز هوگو، لوکاس، BritisSF ،Japan Hugo و چندین جایزه‌ی دیگر را به خود اختصاص داده و در علمی‌تخیلیِ نوین یک نقطه‌ی عطف محسوب می‌شود.

سایر کتاب‌های این مجموعه و همچنین بسیاری دیگر از آثار دن سیمونز چندین و چند جایزه‌ی معتبر علمی‌تخیلی را برنده شده‌اند. فهرست کامل جوایزی که سیمونز برنده شده در وب‌سایت شخصیِ او موجود است و به راستی که او رکورددار جوایز ادبیات گمانه‌زن است.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، مشخصه‌ی مهم آثار سیمونز تلفیق ژانری است. او یک داستان پریان را با استفاده از عناصر علمی‌تخیلی چنان می‌نویسد که در نهایت نتیجه مانند یک داستان فانتزی است. یکی از منتقدین در نقدی که بر هایپریون نوشته چنین گفته که: «داستان‌های سیمونز مثال عینیِ گفته‌ی آرتور سی کلارک هستند که هر تکنولوژیِ بسیار پیشرفته، غیرقابل تشخیص از جادوست.» سیمونز تمام عناصر فانتزی را در داستان‌هایش استفاده می‌کند و در نهایت با پیدا کردن یک توضیح و تفسیر علمی برایشان، آن‌ها را امکان‌پذیر می‌نمایاند.

از دیگر نکاتِ برجسته‌ی آثار سیمونز، استفاده از عناصر ادبیات کلاسیک، نظیر چهره‌ها، آثار و اشعار معروفِ آن دوران است. این مسئله را در هر دو اثر مهم سیمونز، یعنی چهارگانه‌ی هایپریون و دو جلدیِ ایلیوم و  الیمپوس می‌توان دید.

از این آثار می‌توان نتیجه گرفت که سیمونز علاقه و دلبستگی عمیقی به ادبیات کلاسیک دارد و چهره‌های ادبی چون شکسپیر، پروست، دانته و شعرای دوران کلاسیسیم را می‌ستاید. این شخصیت‌ها و دیگر شخصیت‌های ادبی، حضوری همیشگی و دائمی در آثار سیمونز دارند.

ایلیوم یکی دیگر از آثار مطرح سیمونز، به نوعی بازنویسی ایلیاد هومر محسوب می‌شود. در این اثر سیمونز، ایلیاد را با نثری مشابه به ترجمه‌ی انگلیسی آن اثر و در بستری علمی‌تخیلی و شگفت‌انگیز از نو سروده و شخصیت‌های ایلیاد را به زندگی بازگردانده و در عین حال پیرنگ رمان پرآوازه‌ی پروست، یعنی «در جستجوی زمان از دست رفته» نقشی بسیار مؤثر در تار و پود ایلیوم دارد. در هایپریون نیز سیمونز سراغ جان‌کیتس، شاعر قرن هجدهم رفته و او را به زندگی برگردانده تا نقشی بسیار مهم در آینده‌ی بشریت ایفا کند.

اما داستان «رودخانه‌ی استیکس سربالا می‌رود»، اولین اثر اوست و از پیچیدگی خاص پیرنگ داستان‌های سیمونز بسیار دور است.

/ 0 نظر / 8 بازدید