اتش بدون دود ( جلد سوم اتحاد بزرگ ) نادر ابراهیمی

 آتش بدون دود :اتحاد بزرگ

 

نادر ابراهیمی

 

انتشارات روز بهان

جلد سوم آتش بدون دود تحت عنوان اتحاد بزرگ می باشد . در این جلد آلنی اوجای حکیم وارد اینچه برون می شود . هر چند این ورود آسان نیست و بدون خونریزی میسر نمی شود . کتاب مقابله طب و علم و آلنی را با اعتقادات خرافی مردم به درخت مقدس نشان می دهد . آلنی سعی می کند مردم را درمان کند و مردم از نفرین و ملای ده می ترسند . آلنی جز برادرش ات میش خواهرش ساچلی شوهرخواهرش آپارچی مادرش ملان نامزدش مارال و دوستش یاماق همراهی ندارد و همه ایل بر ضد او هستند . او سعی می کند طبابت را در یموت رواج دهد و بین گوکلان و یموت آشتی برقرار کند .

این جلد هم قشنگ بود . تا اینجا که بسیار کتاب را دوست داشتم . دوبیتی های زیادی هم داره که خیلی خوشگلن . روحیه جالبی داشتن . آپارچی به خاطر قولی که به دوستش داده پدرش را می کشه و بعد که کمی اشک می ریزه همسرش می گه اگه جرعت کشتن داشتی جرعت تحمل هم داشته باش . مقاومت و غرورشون خیلی زیباست . کشته شدن آت میش اما خیلی ناراحت کننده بود .

آقای ابراهیمی مدتی در صحرای ترکمن زندگی کرده و سنتهایی که نقل می کنه را یا به چشم دیده یا کامل در موردش پرس و جو داشته . گفته اسم ها ترکیب ترکی و ترکمن هست . نمی دونم اخر متوجه نشدم آیدین و سولماز و مارال که الان تو فارسی هم بسیار رایجند ترکی هستند یا ترکمنی ؟

نکته جالب دیگه برام اینه که وقتی بزرگترها کتاب را در دستم می بینند همه بلافاصله این سریال را به یاد می یارند و می گن گلن اوجا!!!! ظاهرا ۵ تا ۶ سال سریالش طول کشیده  و ۳۶ قسمت داشته. اما این جور که متوجه شدم تا جلد سوم را بیشتر به فیلم تبدیل نکردن .

 

قسمت های زیبایی از کتاب

گندم ، دوبار گل نمی کند . در بداهه نوازی دوست داشتن ، امکان تکرار نیست .

 

دیگر نه آت میش باغداگل را نگاه می کرد ، نه باغداگل ، آت میش را . هر قدر بیشتر نگاه می کردند ، دل کندن ، مشکل تر می شد .

 

زن ها ضعیف اند آق اویلر ! ضعف ، آنها را به نفرین کردن مجبور می کند . اگر زنی مثل من باشد و تفنگ کشیدن بداند ، هیچ کس را نفرین نمی کند .

 

خفت توسل به بزرگان ، برای بزرگی کردن ، هر چه قدر هم که به ظاهر بزرگ شوی ، خفتی نیست که از میان رفتنی باشد .

 

انسان برای خطا کردن و جبران خطا ، زاییده می شود . خطا دلیل تازگی راه است ، دلیل رشد ، دلیل باز شدن ، و دلیل اینکه انسان نمی خواهد و نمی تواند فقط به تجربه شده ها قناعت کند .

 

حدود لیاقت ها فقط در عمل مشخص می شود . هیچ نالایقی در دنیا پیدا نمی شود که خود را لایق کاری و بیش از این لایق بسی کارها نپندارد و در حقیقت شاید زمانی هم همین طور بوده است . برادر من آرپاچی !  زمان ، لیاقت ها را می سازد و نابود می کند . عمل لیاقت را محک می زند .

 

من چیزهای زیادی می دانم ، اما از مشکلی که یک مرد را درمانده کند ، بی خبرم پالاز . به من بگو که این مشکل چیست . اما ... اما نگو که پدرمان درد قلب سنگینی دارد . نگو که آرپاچی ، پدر خویش را به خاطر اوجاها کشت . نگو که آت میش مخالفان اوجاها را وحشیانه قتل عام می کند ... از غصه های مادرمان و از دردهای ساچلی هم نگو ... نگو که توی عروسی ات هیچ کس ، هیچ کس ، هیچ کس نیامده بود و در تمام سرزمین یموت ، اوجاها یک دوست هم ندارند و زخم پهلوی تو بعد از ماه ها هنوز هم می سوزد ... اگر بیشتر از این ها چیزی می دانی بگو ! همه ی اینها برای خم کردم یک مرد ، به زانو در آوردن و ذلیل کردنش چیزی نیست .

 

گل می کند شقایق ، دانه ی اسفند می رسد ، مارال!
می چرخد چرخ چاه ، دلو خالی پر می شود ، مارال !
هرگز باور نکن که زمان ایستاده یا به عقب می رود ، مارال !
گندم خوب کاشته ای ، فصل درو می رسد ف مارال !

 

نگو که دوستم داری اما قدرت جنگیدن به خاطر مرا نداری – آلنی اوجا !
نگو که عاشق منی اما کشته شدن به خاطر مرا نمی خواهی _ آلنی اوجا !
نگو که دلت پر از گریه است اما اشکی به چشمانت نمی آید _ آلنی اوجا !
نگو که شیرینی دوست داشتن را طالبی اما تلخی هایش را نمی خواهی _ آلنی اوجا !

 

قره چای باز هم می غرد ، باز هم طغیان می کند ، مارال !
ما باز هم در دو سوی رودخانه می مانیم ، همدگر را ندا می دهیم ، مارال !
هنوز تا خیمه ی دلدارم با اسب زخم خورده ، فرسنخ هاست ، مارال !
عاشق تشنه باز تشنه می ماند ، تشنه می راند ، تشنه می خواند ، مارال !

/ 1 نظر / 7 بازدید
نظر خدا مانند نظر انسان نيست

خداوند مي‌خواهد به انسان بگويد که قضاوت تو بيهوده است من مثل تو نگاه نمي‌کنم، مثل تو نظر نمي‌دهم. نظر من شاهکار است، هزاران حکمت و تدبير و نقشه آسماني در يک نظر من است. هنر خداوند اين است که از دل خرابه کاخ به وجود مي‌آورد. از دل مرداب نيلوفر را مي‌روياند، از درون خاک، گياهان و درختان را مي‌روياند...