معرفی سه کتاب از سایت ماندگار

معرفی کتاب
 

 

جلد کتاب گدانام کتاب: گدا
نویسنده: نجیب محفوظ
مترجم: محمد دهقانی
انتشارات: نیلوفر
قیمت: 1500 تومان
این کتاب رمانی است در 19 فصل و 173 صفحه از نویسنده‌ی معروف عرب و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل 1988. مترجم در یادداشتی در مورد این رمان توضیح می‌دهد:
گدا شرح مختصری از مصیبت روشنفکران جهان سوم است. روشنفکرانی که در جوانی پرشور و آرمان‌ خواه‌اند، در میان‌سالی نومید و محافظه کار می‌شوند، وـ اگر زنده بمانند ـ در پیری گرفتار عذاب وجدان می‌شوند و به حکمت و عرفان روی می‌آورند.
گدا تعرض درونی روشنفکری را نشان می‌دهد که آرمان‌های دوره‌ی جوانی‌اش را به دیده تمسخر می‌نگرد و در عین حال از زندگی بظاهر آسوده و بی دغدغه‌ی خود دل‌زده و بیزار است. این بیزاری که با عذاب وجدان همراه است او را گرفتار ماجراهایی می‌کند که به انحطاط اخلاقی و اضمحلال روحی و روانی او می‌انجامد.
ما اینجا هستیمنام کتاب: ما این جا هستیم
نویسنده: به روژ ئاکره‌ یی
انتشارات: نیلوفر
قیمت: 950 تومان
«ما این جا هستیم » نام مجموعه‌ای است با 12 داستان کوتاه مرتبط به هم که نام هر داستان ساعت و دقیقه‌ای از روز را نشان می دهد.
این کتاب که با همکاری بنیاد فرهنگی هوشنگ گلشیری به چاپ رسیده شامل 12 داستان از این نویسنده کرد است.
به روژ ئاکره یی متولد سال 1963 میلادی در کردستان عراق است. در سال 1975 به دنبال شکست جنبش کردها به همراه خانواده به ایران پناهنده شد و پانزده سال در ایران زندگی کرد و چهارده سالی می‌شود که در سوئد اقامت دارد. به کردی پنج مجموعه شعر دارد. نقد می‌نویسد، ترجمه می‌کند و به فارسی فقط داستان می‌نویسد.
انجیرهای سرخ مزارنام کتاب: انجیرهای سرخ مزار
نویسنده: محمد حسین محمدی
انتشارات: نشر چشمه
قیمت: 1100 تومان
مجموعه داستانی است از ادبیات معاصر افغانستان با چهارده داستان کوتاه در 135 صفحه که توسط شیوا حریری ویرایش شده است. در پایان کتاب به منظور فهم آسان‌تر برخی لغات و اصلاحات افغانی واژه‌نامه‌ای نیز آورده‌شده‌است.
« پسرک را ما انداختیم در چاه. مجبورمان ساخت که بیاندازیمش. و بعد خاک ریختیم در چاه که بوی‌شان همه جا را پر نکند و کس خبر نشود. خود پیکا به دست ایستاده‌شد و نگاه‌مان کرد. پسان پیکایش را به شانه انداخت و قطار مرمی‌ها را دور گردنش ، و به طرف قشلاق رفت و ما هنوز بر سر چاه بودیم. نمی‌دانستیم چی‌بکنیم. از خاک انداختن که دست کشیدیم، مدتی همان جا ماندیم و بعد یکی یکی رفتیم.» ( از متن کتاب)

/ 0 نظر / 5 بازدید