معرفی کتاب جنس ضعیف

 

   


 " معرفی کتاب جنس ضعیف "

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده : اوریانا فالاچی

 

 

 

 

   ترجمه : یغما گلرویی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

<جنس ضعیف> با عنوان فرعی <گزارشی از وضعیت زنان جهان> اثر اوریانا فالاچی روزنامه نگار فقید ایتالیایی است. این کتاب که جزو نخستین آثار فالاچی محسوب می شود برای نخستین بار در سال 1961 میلادی در ایتالیا به چاپ رسید.

 فالاچی در کتاب <جنس ضعیف> گزارشی از سفرهای خود به نقاط مختلف جهان و وضعیت زنان آن سرزمینها را شرح می دهد.

 

تابستون بود … مدیر روزنامه ازم پرسید:
« حاضری یه سفر به دور دنیا بری و از چند تا کشور شرقی گزارش بگیری؟»

گفتم: «آره … اما درباره چی باید گزارش بنویسم؟»

«درباره وضعیت زنان اون جا…»

همیشه سعی می‌کردم تا اون جا که می‌شه درباره زنا و چیزایی که به اونا مربوطه، چیزی ننویسم. نمی‌دونم چرا از این کار ناراحت می‌شدم و کل ماجرا به نظرم مسخره می‌اومد. آخه مگه زنا از یه نژاد دیگه‌ان، یا از یک سیاره دیگه اومدن که باید جداگونه و تو بخش خاصی از روزنامه درباره‌شون مطلب نوشت؟ مثل بخش ورزشی، یا سیاسی، یا هواشناسی؟

دختر یکی از دوستام واسه شام دعوتم کرده بود و وسط غذا خوردن یهو بغضش ترکید و تو گریه بهم گفت که آدم خیلی بدبختیه!

« خیلی احمقی! من واسه داشتن همین چزای مزخرف ناراحتم! توفکر می‌کنی اگه یه زن بتونه شغلی که اغلب مال مرداس رو داشته باشه، یا حتا رییس‌جمهور بشه، خوش‌بخته؟ … آخ! خدا! چه‌قدر دلم می‌خواست تو کشوری به دنیا اومده بودم که به زن محل سگ هم نمی‌ذارن … تمام ما زنا آدمای بی‌خاصیتی هستیم!»

 

حرفای اون شب دختر دوستم نگرانم کرد. مثل یه آدم که ندونه گوش داره، چون صبح که بیدار می‌شه، گوشاش سر جای قبلی‌ان، اما یه روز که گوش درد می‌گیره و گوشاش یادش می‌افتن … منم یهو این رو فهمیدم که مشکلای مردا یه چیزایی مثل نژاد، یا پول و وشغل برمی‌گرده اما مشکلای زنا دور یه موضوع می‌گرده: زن به دنیا اومدن!

 

اینها بریده‌هایی از قسمت ابتدایی کتاب «جنس ضعیف»،نوشته اوریانا فالاچی بود. اوریانا فالاچی با سفر به کشورهای پاکستان، هند، سنگاپور و ژاپن، مشاهدات مستقیمش را درباره وضعیت زنان در کتابی گردآوری کرد.

 

در بعضی منابع آمده بود که این کتاب با ترجمه ویدا مشفق در سال ۱۳۶۰ منتشر شده. بعد هم ممنوع شد تا به امروز…

 

 

از http://roiabin.blogfa.com 

 

/ 2 نظر / 19 بازدید
احسان دنیوی

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی دارید.بنده از سایت پاتوق کتاب مزاحمتون میشم.امیدوارم موفق باشید.دوست دارم بیشتر با هم در ارتباط باشیم و اگر نقد کتاب یا خبر خوبی در حوزه کتاب دارید به ما اطلاع بدید تا در صورت فراهم بودن شرایط به نقل از شما اطلاع رسانی کنیم.لطفا در صورت امکان سایت ما را هم لینک کنید و ما را در گسترش فرهنگ کتاب خوب خواندن یاری بدید.ممنون

وشدلانی دیوان

با سلام.... سایت وشدلانی دیوان با مضمون نشر تفکر اسلامی در جهان و با شعار "بیا با هم باشیم تا همه باشیم"و با استاندارد سازی مجموعه ،خواهان تبادل لینک با وبلاگ زیبای شما هست.در صورت تمایل لینک رو تایید و اطلاع رسانی نمایید تا وب شما نیز با افتخار لینک شود. وشدلانی دیوان:www.bewas.ir آپلود سنتر بلوچستان:http://bewas.ir/up/ بلوچ چت:http://bewas.ir/chatromf.htm جامعه مجازی:http://bewas.ir/blog/