داستان عروسک پشت پرده

داستان "عروسک پشت پرده" (صادق هدایت)
مدتی پیش توی وبلاگم از ساحره نوشتم ، از بازیهای روان ، سردی پلانها و پیچیدگی شخصیت ها....   فراموش نکردم که اگر ساحره ای  هم بود از صدقه سری هدایت و داستان "عروسک پشت پرده " اش بود.  صدقه سری متن جذاب و پر از وهم. متن کوتاه ، اما به شدت تصویرگونه و استثنایی این داستان کوتاه.  اساسا داستان های هدایت یجور خاصی آدم رو درگیر می کنند. تمام آدمهای قصه نفس می کشند، راه می رن ، حرف می زنند ، غذا می خورن ، غصه دارن و ... تو مثل یه آدم نامرئی خودتو وسط این بلبشو حس می کنی....  دلت می خواد وقتی تنهان وتوی خیابون قدم می زنن، کنارشون بایستی و به درد دلشون گوش کنی ، یا با تمام وجود آرزو می کردی وقتی مهرداد روش نمی شد بره قیمت عروسک رو بپرسه ، تو که کنارش ایستادی بجاش می رفتی.....   دیدم بد نیست این داستان رو اینجا هم معرفی کنم.

 روایت مختصر اما کامل داستانها بطرز عجیبی دوست داشتنی اند.....   و اما پایان...   یطوری داستان تموم می شه که پیش خودت فکر می کنی با توجه به فضای داستان ، هر چیزی غیر از این محال بود و به دلت نمی نشست....   از ونجاییکه کتابش سخت پیدا می شه ، لینک pdf دانلود این داستان کوتاه 13 صفحه ای رو در انتهای مطلب می ذارم.

((مهرداد از آن پسرهای چشم و گوش بسته بود که در ایران میان خانواد ه اش ضرب المثل شده بود و هنوز هم اسم زن را که می شنید از پیشانی تا لاله های گوشش سرخ میشد . شاگردان فرانسوی او را مسخره میکردند و زمانی که از زن ، از رقص ، از تفریح ، از ورزش ، از عشقبازی خودشان نقل میکردند، مهرداد همیشه از لحاظ احترام حرفهای آنها را تصدیق میکرد ، بدون اینکه بتواند از وقا یع زندگی خودش بسرگذشتهای عاشقانه آنها چیزی بیفزاید ، چون او بچه ننه ، ترسو ، غمناک و افسرده بار آمده بود ، تاکنون با زن نامحرم حرف نزده بود و پدر و مادرش تا توانسته بودند مغز او را از پند و نصایح هزار سال پیش انباشته بودند . و بعد هم برای اینکه پسرشان از راه درنرود ، دخترعمویش درخشنده را برای او نامزد کرده بودند و شیرینیش را خورده بودند – و این را آخرین مرحله فداکاری و منت بزرگی میدانستند که بسر پسرشان گذاشته بودند و بقول خودشان یک پسر عفیف و چشم و دل پاک و مجسمه اخلاق پرورانیده بودند که بدرد دوهزار سال پیش میخورد . ))

  اینجوریه که خواننده پرتاب می شه وسط زندگی مهرداد و تنهاییاش...... وسط زندگی آدمی که یک  مجسمه براش مظهر عشق ، شهوت و آرزو بود.

از http://bookclub.blogfa.comنام کتاب : عروسک پشت پرده
نویسنده : صادق هدایت
حجم : 132 کیلو بایت
دسته بندی : رمان

فرمت : pdf
صفحات : 134
رمز عبور : رمز عبور ندارد.
منبع : دانلود کتاب

 توضیحات : 

تعطیل تابستان شروع شده بود. در دالان لیسه پسران لوهاور شاگردان شبانه روزی چمدان بدست، سوت زنان و شادی کنان از مدرسه خارج می شدند. فقط مهرداد کلاهش را بدست گرفته و مانند تاجری که کشتیش قرق شده باشد ...

 

دانلود کنید :

 

/ 0 نظر / 33 بازدید