دمیان

دمیان شاهکار بی چون و چرای هرمان هسه است. کتاب در   مورد جوانی متفاوت است که مشکلی در کودکی او را با   دوستی به نام دمیان آشنا می کند که بعدتر ها از او به عنوان   رهبر و پشتیبان از او یاد می کند. سینکلر (قهرمان داستان) از   آن جوانانی است که مثل اکثر ما از جامعه و مدرسه و بقیه   مردم   ناراضی است. او به خاطر همین تفاوت در رویاهای خود   غرق می شود و از طریق همین رویاپردازی ها به خودشناسی   می رسد. 

هرمان هسه ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی - سوییسی و   برندهٔ جایزه نوبل سال ۱۹۳۲ در ادبیات. وی در (۲ ژوئیه ۱۸۷۷   میلادی) در شهر کالو (Calw) واقع در استان بادن-وورتمبرگ  زاده   شد. رضا نجفی در کتاب شناختی از هرمان هسه می گوید: «هسه از هنگام تولد در کالو و نزدیک جنگل سیاه تا هنگام مرگ در مونتانیولا در کنار دریاچه لوگانو، هرگز از طبیعت جدا نبود و تاثیر طبیعت را نمی باید در آثار هسه دست کم گرفت.» به گفته این منتقد، شباهت و همانندی جغرافیایی و طبیعت سوییس با ناحیه شواب (زادگاه هسه) در آلمان او را به پدیده مرزهای سیاسی بی اعتقاد ساخت و به مخالفت با ناسیونالیسم آلمانی برانگیخت. طبیعت آشنای سوییس مهاجرت را برای او ممکن کرد و با انزوا گزیدن در طبیعت آفرینش ادبی هسه به ثمر رسید.

هرمان هسه به خاطر قدرت استعداد نویسندگی و شکوفائی اندیشه و شجاعت ژرف در بیان اندیشه‌های انسان‌مداری و سبک عالی نگارش، به دریافت جایزه نوبل نایل شد.

هرمان هسه در آثارش مبارزه جاودانه روح و زندگی را ترسیم نموده و با نگرشی هنرمندانه به دنبال ایحاد تعادل بین این دو پدیده قلم فرسوده‌ است.

منبع: ویکی پدیا

من از خواندن این کتاب بسیار لذت بردم و به تمام کسانی که به رمان های تقریبا فلسفی علاقه دارند،‌ توصیه می کنم این کتاب را بخوانند.

/ 5 نظر / 9 بازدید
هه هه....!

خوب بود چون یه چیز یاد گرفتم از بهنام عزیزم تشکر می کنم چون معرفی کرد به من

آسیه

سلام.این کتابوخوندم ولی اصلا خوشم نیومد.یعنی یه چیزایی داره قشنگ ولی درکل دلچسب نبود[ابرو][ناراحت] یاعلی

الهام

خونده بودم و خیلی جالب بود.

my-december

سلام...وبلاگ خیلی خوب و بروزی دارین من از خوندن کتاب دمیان واقعا لذت بردم یادم میاد به قدری بهش علاقه مند شده بودم که یک روزه تمومش کردم...بطوری که خودم هم مثل امیل به مکس وابسته شدم تنها چیزی که برای من قابل درک نبود شخصیت اوا یا همون حوا بود غرض نویسنده از این شخصیت چی بود چون مکس واقعا برام قابل درک بود و در ذهنم نقش میبست ولی در مورد حوا این طور نبود ممنون میشم اگه بهم کمک کنید