میعاد در سپیده دم

 

میعاد در سپیده دم

  

 

رومن گاری

مهدی غبرائی

 

 کتاب در حقیقت زندگی نالمه رومن گاری از زبان خودش از زمان کودکی وی تا پایان جنگ جهانی می باشد . کتاب به صورت مجمو عه ای از داستان کوتاه های پیوسته آورده شده و محوریت زیادی بر روی رابطه پرمهر و عاشقانه رومن گاری با مادرش دارد . او به دید طنزی به وقایع نگاه می کنه ، نکات فوق العاده جذابی را بازگو می کنه و تاثیر مادرش بر موفقت هاش را به تفصیل شرح می ده .

من خیلی خوشم اومد . کتاب فوق العاده ای بود خیلی روون و زیبا نوشته شده بود . حس طنزش و نکات اشاره شده بهش را دوست داشتم . واقعا کتاب قشنگی بود .

در حقیقت زندگی فقیرانه و سختی داشته رومن در کنار مادری که برای رستگاری فرزندی که به نبوغش ایمان داشته حاضر بوده هر کاری بکنه .

کاری که مادرش در اخر داستان انجام می داد واقعا شورانگیز بود اوج عشق و نبوغ مادری را نشان می داد .

چیزهای باحالی می گفت . می گفت که مادرم که می دونست با من اختلاف سنی زیادی داره و به احتمال زیاد توی جوونی من می میره نباید اونقدر به من محبت و توجه می کرد چون جوری منو از عشق و توجه لبریز کرد که باعث شد تا اخر عمر آرامش نداشته باشم چون همیشه دنبال همون قدر عشق و علاقه بودم و پیدا نمی شد . چیزی را بیشتر از یک بار نمی شه تجربه کرد .

یک جایی هم عاشق یک دختری بود که تعریف می کرد عاشق صداش بودم لذت می بردم از اینکه مدت ها و مدت ها ساکت باشم تا مدت ها و مدت ها حرف بزنه و بتونم صداشو لحنشو بشنوم . خیلی لذت بخشه عاشق کسی باشه که صداشو دوست داری و عادت داره حرف بزنه .

 

ژول داسن در سال 1970 از روی این رومان فیلم شیرینی با هنرمندی ملینا مرکوری در نقش مادر رومن گاری ساخته است .

 

 قسمت های زیبایی از کتاب

 

راه زندگی از فرصت های بر باد رفته مفروش استبدترین عادتی که ممکن است : عادت محبوب بودن. دیگر نمی توانی از دستش خلاص شوی . باور می کنی که ان را ، محبوب بودن را ، در خودت داری . باور می کنی که جزء وجود توست ، همیشه دور و بر توست ، همیشه پیدایش خواهی کرد و دنیا آن را به تو مدیون است .


معجزه در روی زمین به ندرت اتفاق می افتد و خدا کار وب ار دیگری نیز دارد .


خیال می کردم از خجالت خواهم مرد - همه می توانند بببنند که هنوز هم توهمات بیشماری در سر دارم زیرا اگر قرار بود آدم از شرمساری بمیرد سالها پیش نسل بشر از روی زمین محو می شد .

 

از http://bestbooks.blogfa.com/

 

/ 2 نظر / 37 بازدید
مهدی

سلام خسته نباشید در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و سایبری مشترک مایل به تبادل لینک با شما هستم. در صورت موافقت با نام (یک طلبه) لینک بفرمایید و اطلاع دهید با چه نامی لینکتان کنم با تشکر فراوان از همکاری صمیمانه شما

نازی

نویسنده ای که باورش دارم ممنونم ار اطلاع رسانیت بهنام.. زندگی در پیش رو "رومن گاری هم بسیارر خواندنی ست