زندگینامه هانس کریستین آندرسن

هانس کریستین آندرسن، نویسنده ی داستان مشهور جوجه اردک زشت.

آندرسن، هانس کریستین

 

Andersen, Hans Christian

 

هانس کریستیان آندرسن در 2 آوریل سال 1805 م. در دانمارک به دنیا آمد. داستانهای آندرسن تماماً داستانهایی تخیلی، کودکانه و سرشار از پند های اخلاقی هستند. در فاصله ی سالهای 1872-1835 هانس در حدود 168 داستان کودکان، شعر، رمان و حتی نمایشنامه و خاطره نوشت.

 

آندرسن در خانواده ای فقیر به دنیا آمد. مادرش بسیار خرافاتی بود. چهارده سال بیشتر نداشت که خانه پدری را ترک کرد و به کپنهاک رفت و مدتی بازیگر تئاتر سلطنتی شد.

 

او با کمک جوناس کالین، مدیر تئاتر به مدرسه رفت، ولی در آنجا مورد ضرب و شتم قرار گرفت. آندرسن در آن سالها از رفتار خشونت آمیز مدیر مدرسه آزار فراوان دید. وی دوباره با کوشش کالین در فاصله ی سالهای 1828-1827 به دانشگاه کپنهاک رفت. آندرسن تحت تاثیر داستانهای سر والتر اسکات و نویسندگانی چون هوفمان که داستانهای تخیلی کودکانه می نوشتند شروع به گفتن شعر و نوشتن داستان کرد. در 1830 به سواحل مدیترانه سفر کرد و حتی مدت کوتاهی نیز در ایتالیا اقامت داشت. او مشاهداتش از این سفر ها را در کتاب بازار شاعر(1842) و در سایر سفرنامه هایش نوشت.

 

از آثار ارزشمن او می توان به دخترک کبریت فروش، کلاوس کوچک و کلاوس بزرگ، لباس جدید امپراتور، جوجه اردک زشت، ملکه برفها، کفشهای قرمز، باغ بهشت و ملکه گلها اشاره کرد.

 

آثار آندرسن به بیش از صد زبان دنیا ترجمه شده اند. اکثر داستانهای او بر داستانهای کودکان و همچنین فرهنگ عامه بیشتر کشور ها تاثیر گذاشته است. او زندگی دشوار و سراسر درد خود را دستمایه بسیاری از داستانهایش قرار داد.

 

آندرسن در 4 اوت 1875 زندگی را وداع گفت.

 

منبع: کتاب زندگینامه مشهورترین نویسندگان و شاعران

 

نویسنده کتاب: زهرا رضایی

از http://liaghat72.parsiblog.com

/ 0 نظر / 10 بازدید