آوارگان

فلنری اوکانر
احمداخوت

 

انتشارات فردا

ماجرای داستان با ورود یک خانواده آواراه لهستانی به عنوان کارگر به یک مزرعه در امریکای جنوبی آغاز می شود . مزرعه ای با روال معمول ، بانویی سخت گیر و کارکنانی تنبل اما خانواده اواره افراد پرتلاشی هستند و با قوانین دنیای جدید بیگانه . در داستان به تقابل تعصبات نژادی و روحیات انسان عصر جدید و کمی هم مذهب پرداخته است . داستان سرد و خشن و فوق العاده قشنگیه .
داستان کوتاهیه حدود 80 صفحه ، واسه همین توضیح بیشتری نمی تونم بدهم راجع به موضوع اما کتاب خیلی قشنگیه . حتما بهتون پیش نهاد می کنم بخونیدش . اگه از فضاهای سرد و خشن و واقعی و در عین حال گنگ خوشتون می یاد از این داستان هم خوشتون خواهد امد . مقالات و نقدهای همراهش هم چیزهای مختصر و ساده ای هستند که خوندنشون لذت بخشه .
از روی این کتاب فیلمی هم ساخته شده که فیلم نامه اش را هورتون فوت ( نویسنده فیلم نامه مرغ مقلد ) نوشته است .

مری فلانری اوکانر، رمان نویس و داستان کوتاه نویس آمریکایی است که آثارش اغلب در نواحی روستایی جنوب آمریکا می گذرد. انزوای انسان و رابطه اش با خدا نیز از مضامین مکرر داستان های اویند .
اوکانر با مهارتی بی نظیر خشونت را به وسیله ای برای دسترسی به پاکی ذهن و رستگاری شخصی با مذهبی شخصیت بدل می کند . لحظه خشونت لحظه حقیقت است . برخی منتقدان ، آثار اوکانر را در به کارگیری این مضمون به فیلم های تارانتینو شبیه دانسته اند. بر اساس فلسفه ادبی اوکانر، انسان در شرایط خشونت آن دسته از ویژگی هایش را آشکار می کند که با خود به ابدیت خواهد برد.


اوکانر 3 بار جایزه اوهنری را برده و 7 فیلمانه از روی کارهای اون نوشته شده و همچنین و هشت سال بعد از مرگ جایزه ملی کتاب آمریکا به مجموعه آثارش تعلق گرفت.

/ 0 نظر / 5 بازدید